floating

Floating – czym jest? 

Floating dla każdego z nas będzie miał inne znaczenie. Daje szereg możliwości dla naszego zdrowia, a  więc ciała oraz umysłu. My osobiście lubimy stwierdzenie, że jest to wyjątkowe spotkanie z samym  sobą. 

W literaturze Floating nazywany jest Terapią Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej lub R.E.S.T (ang. restricted environmental stimulation therapy). Terapia ta, polega na ograniczeniu odbierania  bodźców zewnętrznych, co wprowadza w stan relaksu. Warunki takie spełnia min. kabina floatingowa. 

Jest ona napełniona wodą do około 25 cm głębokości, w której rozpuszczone zostało ponad 400 kg  soli Epson (siarczanu magnezu). Pod wpływem tak wysokiego roztworu soli, nasze ciała swobodnie  lewitują na wodzie, o temperaturze zbliżonej do naszego ciała. Dodatkowo, w dźwiękoszczelnej  kapsule bardzo ograniczamy bodźce zewnętrzne. Możemy jednak pozostawić delikatne, nastrojowe  światła LED. Wszystko dostosowujemy do osobistych preferencji.  

Nie czując ciężaru własnego ciała, powoli zmierzamy ku głębokiemu odprężeniu.  

Floating – skąd się wziął?  

John C. Lilly, neurolog i psychoanalityk, W 1954 roku zbudował specjalną kabinę, przypominającą te, z których dzisiaj korzysta się podczas sesji floatingu, by zbadać , jak zachowuje się ludzki mózg, gdy  działają na niego ograniczone bodźce z zewnątrz. Z badania, które przeprowadził wynikło, że dźwięk,  światło, siła grawitacji stanowią aż 90 procent obciążenia naszego układu nerwowego. Natomiast  ograniczenie tych bodźców działa na umysł kojąco. Podczas floatingu mózg ze stanu beta, czyli  czuwania, przechodzi do stanu alpha – rozluźnienia, by pod koniec sesji uzyskać postać podobną tej,  w jakiej znajduje się umysł podczas medytacji. Pierwsze efekty – uczucie rozluźnienia, harmonii -  mają być widoczne już po jednej sesji floatingu, jednak, by utrzymać je dłużej, trzeba korzystać z tej  metody systematycznie.  

Jakie są główne korzyści z sesji? 

Jest cały wachlarz korzyści płynących z sesji floatingu. Zyskuje na tym nasze zdrowie, a więc  współgrający umysł i ciało.  

 • Głęboka relaksacja i odprężenie 
 • Wyciszenie i uspokojenie 
 • Zwiększenie koncentracji ale i kreatywności 
 • Osiąganie stanu podobnego do medytacji  
 • Lepsza jakość snu i pomoc w leczeniu bezsenności 
 • Regeneracja podczas chronicznego zmęczenia  
 • Wspomaganie terapii psychologicznej 
 • Zbliżenie się do własnego JA. Wsłuchanie we własne potrzeby. 
 • Pomoc w leczeniu stanów lękowych, depresji, uzależnień itp. 
 • Wzrost endorfin, co przekłada się na lepszą jakość życia 
 •  Wspomaganie Treningu Uważności  
 • Łagodzenie różnego rodzaju dolegliwości bólowych: głowy (np. migreny), menstruacyjnych, reumatologicznych, pleców itp. 
 • Regeneracja mięśni po treningu, lepsza wydolność organizmu 
 • Wspomaganie rehabilitacji i rekonwalescencji 
 • Wspomaganie procesów odchudzania poprzez poprawę przemiany materii i ujędrnienie skóry 16. Unormowanie ciśnienia oraz tętna
 • Wzmocnienie organizmu 
 • Nawilżenie i odżywienie włosów, paznokci i skóry 

W Solanice… 

W Solanice, na sesję Floatingu zaprosimy Was do specjalnego, intymnego pomieszczenia, z kabiną floatingową oraz łazienką. Na sesje umówiona jest tylko jedna osoba, która pomieszczenie ma zupełnie na swoją wyłączność. 

Floating a higiena 

➢ W wannie znajduje się ponad 400 kg soli Epsom, tworząc w ten sposób wrogie środowisko dla drobnoustrojów 

➢ Kontrolowany poziom nadtlenku wodoru w połączeniu z lampą UV, zabijają wszystkie bakterie 

➢Istnieje co najmniej piętnastominutowy cykl czyszczenia, w którym woda krąży cztery razy przez system filtracji 

Co musisz mieć ze sobą? 

W obiekcie zapewnimy Ci ręcznik, jednorazowe klapki i wszystkie niezbędne środki czystości.  Jednak jeżeli sobie życzysz, możesz mieć własne kosmetyki, ręcznik czy klapki. Twój komfort jest dla  nas najważniejszy.  

Obawy klaustrofobii: 

Naszym priorytetem jest Wasz spokój i odstresowanie. Dlatego jeżeli sesje Floatingu Was  zainteresowały, ale obawiacie się klaustrofobii, serdecznie Was zapraszamy, aby najpierw zapoznać  się z naszą kabiną, pomieszczeniem na Waszą wyłączność i możliwościami jakie daje kontrola światła,  muzyki i przebieg sesji. Z przyjemnością odpowiemy na każde Wasze pytania i przedstawimy Wam  nasze pomieszczenie. Należy pamiętać, że sesje można zakończyć w każdym, dowolnym momencie, a  dodatkowo w razie potrzeby wcisnąć przycisk, który informuje naszą obsługę, że potrzebujecie  wsparcia czy pomocy.  

Przydatne Wskazówki przed Sesją Floatingu 

Oto preludium, które pomoże Ci w pełni wykorzystać terapię floatingową: 

 1. Przed wejściem do pomieszczenia z kabiną floatingu, w razie potrzeby skorzystaj z toalety ∙ Po wejściu do pomieszczenia z kabiną floatingową usuń całą biżuterię 
 2. Weź prysznic 
 3. Włóż dostarczone zatyczki do uszu 
 4. Przykryj wszelkie cięcia cienką warstwą wazeliny, aby uszczelnić słoną wodę ∙ Powoli wchodź do wody i połóż się na środku. Unosisz się! ☺ 
 5. Pozwól swoim ramionom ułożyć się w wygodnej pozycji. Na pierwszej sesji możesz poczuć napięcie w szyi… świadomie zrelaksuj głowę z powrotem w wodzie i unoś się wygodnie.
 6. Jeśli nadal odczuwasz napięcie szyi, ułóż ręce nad głową lub zaciśnięte za szyją. Może to pomóc złagodzić napięcie. Jeżeli poczujesz się lepiej – skorzystaj z naszej poduszki. ∙ Pamiętaj, że w wodzie jest dużo soli, więc nie pocieraj oczu 
 7. Muzyka będzie odtwarzana przez pierwsze dziesięć minut sesji, aby pomóc Ci się zrelaksować, a potem zapadnie cisza. (Możesz wejść i wyjść z kabiny w dowolnym momencie podczas sesji)  
 8. Nie ma potrzeby świadomego kontrolowania swoich myśli. Pozwól sobie na różne emocje, daj swoim myślom swobodnie krążyć i podążaj przez sesję z zgodzie ze sobą.  ∙ Twoja sesja się kończy kiedy muzyka włączy się ponownie po ciszy. 
 9. Aby wyjść z kabiny, usiądź i odzyskaj równowagę. Włącz światło i wstań powoli, zanim wyjdziesz.  
 10. Staraj się wycisnąć sól z włosów i otrzepać z ciała, tak aby pozostawić jak najwięcej roztworu soli w kabinie 
 11. Następnie weź prysznic, aby wypłukać do reszty roztwór soli z włosów i ciała.  ∙ Po sesji odpocznij przez co najmniej dziesięć minut - to także powrót do świata rzeczywistego!

Twoja Pierwsza Sesja Floatingowa 

Zanim spróbujesz pierwszej sesji floatingowe, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. W ciemnym, cichym otoczeniu będziesz unosił się w „ciężkiej” wodzie, podgrzanej do temperatury skóry. Będziesz miał wrażenie, że unosisz się w przestrzeni w nieważkości. 

Twoje doświadczenie będzie zależeć od twojego stanu umysłu i twoich oczekiwań. 

Reakcje wahały się od euforii po nudę; najczęstszą reakcją jest głęboki relaks. Wiedza, czego oczekiwać fizycznie, sprawi, że twoje doświadczenie będzie naprawdę satysfakcjonujące. Zasadniczo większość pierwszych sesji to przyzwyczajenie się do tego nowego środowiska.  

Na początku będziesz świadomy swojego oddechu i bicia serca. To dobry znak! Przy braku zewnętrznej stymulacji ta świadomość pomoże ci się zrelaksować.  

Podczas procesu relaksacji możesz być świadomy obszarów ciała, które utrzymują większe napięcie i opierają się relaksacji. Stare urazy są często amortyzowane przez napinanie otaczających mięśni przez ciało. 

Często tył szyi jest obszarem o szczególnym napięciu. Opuść głowę, a szyja się rozluźni. Nie martw się o swoją głowę. Nie zatonie. 

Możesz eksperymentować z różnymi pozycjami ramion, aby się zrelaksować. Jest ich kilka - po bokach, prosto nad głową lub za szyją. 

Zdecydowanie polecamy skorzystać z co najmniej trzech sesji, aby poczuć głębię prawdziwego relaksu i odprężenia podczas floatingu.